skip to Main Content
0530 401 02 10 info@ekipedu.com
Sınıfta Duygusal Güvenlik

Sınıfta Duygusal Güvenlik

İstiyoruz,hayal kuruyoruz, niyet ediyor, eyleme geçiyoruz. Sonucunda ulaşacağımız, bizim istediğimiz, en güzel şekilde gerçekleşmesini istediğimiz şey, o şey, çocuk, çocuklar!

Bir o kadar minik, bir o kadar farklı, değişken, bir o kadar meraklı, öğrenmeye açık, sabırsız, bir o kadar ihtiyaçları, hazır bulunuşlukları farklı onca çocuk!

Sakin olalım, her şey bir anda olmayacak, değişmeyecek! Onlara dokunan ilk öncelikli, en önemli şey sevgimiz! Coşkumuz hiç azalmasın, hele sabrımız. Sabırsızlık, onları geren, vazgeçiren bir tutum.

Çocuklar, evet onlar rutini seviyorlar. Sınıf yaşamında rutin oluşturalım. Bu rutinler, onların okulda ne yapacaklarını bilerek, kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak..

Göz teması kuralım. Dinlerken, oynarken, çoğunlukla yapalım bunu. Saygılı davranalım onlara ve saygınlık ortamı oluşturalım. Kibar ve saygılı olmak. Hem onlar, hem biz bunu hakediyoruz. Sihirli kelimeleri çok çok kullanalım.

Çocuğa, her bir çocuğa göre şekillenelim. Bunun yolu onları iyi gözlemlemek ve tanımaktan geçecek… Aile ile samimi ve güvene dayalı ilişkiler kuralım.

Fikirlerini soralım onlara. Değer verelim, önemseyelim. Dozunda ve yapıcı geri bildirimler verelim ve ödülsüz yaklaşımlarda bulunalım. Onların çocuk olduğunu unutmayalım ve sağlıklı empati kuralım. Birlikte yapmanın, başarmanın, paylaşmanın zevkine ulaştıralım onları. Rekabetçi yaklaşımlardan uzak tutalım. Aidiyet duygusu kazandıralım. Rahat ve huzurlu olsunlar ki, kendilerini keşfedecek, kendilerini gösterecek bir ortamları olsun. Denemenin, yanılmanın, hata yapmanın onları geliştireceğine inandıralım.”Yapabilirsin”i aşılayalım. Yetersizlik duygusundan arındıralım.

Sınıfa girdiğimizde “Offf yine mi ders!” diyen gözlere değil, zevkle, “Hadi yapalım!” diye bakan meraklı gözlere bakalım. Onların dilinden anlayalım. Sınıfımızı tanıyıp, öğrenci etkenliğini maksimum seviyede tutalım. Eğlendirelim onları öğretirken. Çok ciddi, asık suratlı olmayalım. Duygularını ifade etmelerine izin verelim, olanak verelim. Duyguları anlaşılmış bir çocuk sınıfta güvende hisseder ve bu başarısına yansır. Yapabildiklerine odaklanmalarını sağlayalım.

Çocuğun tutkusunu erken yaşta keşfeden olalım. Her öğrencide enteresan bir taraf bulmaya çalışalım. Sınıfımızın kişiliğini oluşturalım.
İnsana kendini ve zamanı unutturan bir meslek öğretmenlik. Yaşadıklarımızla, kendimizi onlarla tekrar bulduran, her zaman yenilenmek isteyen bir meslek öğretmenlik.

Sakin olalım, her şey bir anda olmayacak, değişmeyecek! Öncelikle buna biz inanalım!

Hazırlayan: Ahu Yılmaz Selçuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top