skip to Main Content

ÖZGEÇMİŞ

Ali Akarsu, Lisans Eğitimini Atatürk Üniversitesi İngilizce Öğretmenliğinde tamamladı, Eğitim Yönetimi, Denetimin Teftiş ve Planlama Yüksek lisansını tamamladıktan sonra, hobisi olan fotoğrafçılık için AÜ Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünden önlisans mezun oldu, ayrıca işi gereği seyahat ve organizasyon planlamalarını yaparken AÜ Turizm Otelcilik İşletme Bölümünde 2. lisansını tamamladı.
Üniversite dönemi boyunca haber ajansında dış haberler bölümünde çalıştı, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak eğitim her alanında görevler aldı. Özellikle AB projelerinin her alanında çalışmalar yaptı, 30 dan fazla uluslararası projeleri yürüttü ve tamamladı. Çeşitli yurtdışı eğitim kurumlarında, eğitim yöntem ve teknikleri konularında eğitimler aldı. Okul dışı eğitim (outdoor activities) alanında çalışmalarını sürdürmekte, ulusal ve uluslararası öğrenci kamplarında direktör olarak çalışmaktadır. Dünyada eğitim sistemlerini yakından takip etmekte, Avrupa ülkelerinin tamamında eğitim çalışma ziyaretleri yapmıştır. Ayrıca eğitimciler için Finlandiya eğitim sistemi çalışma ziyaretleri organize etmektedir. Çalıştığı kurumlarda Uluslararası öğrenci organizasyonları yaparak öğrencilerinin de çok ulusluluk alanında gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Milli Bakanlığının çalışmalarında kurul ve komisyonlarda görev almaktadır, ayrıca yine bakanlığın hizmet içi bölümünde AB projeleri, Stratejik Planlama vb. konularda eğitim görevlisi olarak görev almaktadır. Halen Eskişehir Anadolu Lisesinde İngilizce öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

AYAKKABI GİYİLMEYEN SINIFLAR

Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip Finlandiya’da özel okul yok, öğrenciler günde 4 saat ders yapıyor, küçük çocuklar oynayarak öğreniyor, sınav az sayıda yapılıyor, ileri sınıflarda yapılırsa da sonuçları öğrenciye söylenmiyor. Öğretmenlerin hepsi master diplomalı, en dezavantajlı çocuğu bile en iyi seviyeye getirecek kadar azimliler ve eğitimde fırsat eşitliği temel prensipleri.
Okullarda dikkat çeken bir özellik, öğrencilerin koridorlarda çorapla dolaşması. Gelir gelmez montları ve pabuçlarını çıkarıyorlar. Hem dışarıdan kar, çamur taşımıyorlar, hem de daha önemlisi kendilerini evlerinde hissediyorlar.
Devamı Atölyemizde…

Back To Top