skip to Main Content

Okulda mesleki gelişimin sürdürülebilir olması, okulun kendi mesleki ihtiyaç analizi yapması, çıkan sonuçlara göre atölye tasarlaması ve uygulaması uzman bir ekip in işidir.

EKİP eğitimcilerinin kendi gelişim modelini okula uyarlayarak okulun “Mesleki Gelişim Birimini” kurmak hedeflenmektedir.

Değerlendirilen çalışma sonrası öğrencinin güçlü ve geliştirilebilir yanlarını belirleyerek, ileriye dönük planlama yapabilmesini sağlamayı amaçlar.

Zamanında yapılan, anlamlı ve yapıcı geri bildirimler öğrencilerin, yapılan değerlendirmeyle ilgili eleştirel düşünebilmesini sağlar ve bir adım ileriye gidebilmek için nelere ihtiyaç duyduklarını anlamalarına yardımcı olur.

Değerlendirme sonrası etkili geri bildirim, öğretmenlerin de ihtiyaç belirlemesine, planlama yapmasına olanak sağlar.

“Her insan ihtiyaç duyduğu tüm kaynaklara sahiptir.” Milton Erickson.

Peki sahip olduğumuz bu kaynakların ne kadar farkındayız? Yeterince kullanabiliyor muyuz? İstediğimiz hedeflere giderken sahip olduğumuz bu yetkinlikleri kullanabiliyor muyuz? En önemlisi öğrenme sorumluluğumuzu alıyor muyuz?

Tüm bu yetkinlikleri öğrencilerimize farkettirerek öğrenme yolculuğunda nasıl eşlik edeceğimizi bu modülümüzde ele alıyoruz.

Bu süreci Süpervizörlük mü? Mentörlük mü? Koçluk mu? yaparak yapılandıracağız. Hepsinin cevabını interaktif eğitim içeriğimiz ile paylaşıyoruz.

Bilişsel farkındalık üzerine yapılan araştırmalar der ki; “Öğrencilerin kendi öğrenme sürecinin sorumluluğunu almaları öğrenmeyi öğrenmekten geçer. ”

Öğrencilerimize bu farkındalığı kazandırmak adına “Öğrenmeyi Öğrenmek” için “Eğitimde Koçluk Uygulamaları” ile yeni yöntem ve teknikleri demolarla deneyimliyoruz.

Sınıf yönetimi, belirlenen eğitim amaçlarının gerçekleştirilmesi için planlama, değerlendirme işlevlerine ilişkin, kavram, model ve tekniklerin uygulanmasıdır. Verimli bir eğitim ortamı oluşmasındaki temel taşlardan biri, öğretmenin sınıf yönetme becerisidir. Bu beceriye sahip olmada öğretmenler olarak neler yapabiliriz? Sınıfımızı nasıl etkin yönetebiliriz? Eğitimlerde bu sorulara cevap arıyoruz.

Davranış Yönetimi Sınıf yönetimi konusunda yapılan araştırmalar sonucu; istenmeyen davranışın oluşmasına yol açabilecek koşulları ortadan kaldırarak, her öğrencinin öğrenme sürecine katılmasını sağlamak odak noktadır.

Back To Top